אני דורש/ת מהשרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג:

  • לאסור בחוק כבר בשנת 2022 שימוש בכלים חד פעמיים שאינם חיוניים (קשיות, סכו״ם, וכדומה)
  • הטמעת מדיניות של אריזות רב-פעמיות לשימוש חוזר עד 2025

שם פרטי
שם משפחה
אימייל
נייד
utm_source
utm_medium
utm_campaign
אנחנו יודעים שהמאבק חשוב לך ולאחר החתימה נמשיך לעדכן אותך על ההתפתחות במאבקים שלנו. כמובן שבכל שלב ניתן ללחוץ על קישור ההסרה מהעדכונים.
מה אנחנו דורשים?
אנו דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לאסור על השימוש בפלסטיק החד פעמי ולקחת חלק במאבק הבינלאומי בתאגידים המציפים את העולם בפסולת. 

אי אפשר להתעלם יותר מכמות פסולת הפלסטיק הגדלה במימדים של מגיפה. בשנת 2010 הושלכו לים ולאוקיינוסים ברחבי העולם כ-8 מיליון טון של פסולת פלסטיק, כמות השווה למשאית זבל מלאה בכל דקה. בלי שינוי משמעותי, בשנת 2030 כמות זו כבר צפויה להגיע ל-53 מיליון טון בשנה.
 
הפלסטיק הוא חומר רעיל: לבקבוק חד פעמי בו משתמשים כמה דקות, לוקח 450 שנה (!) עד שייתפרק לחלוטין. לכן אנחנו מוצאים את פסולת הפלסטיק בכל מקום: בנהרות ובאגמים, בים, בקרקעית האוקיינוסים ובשטחים הפתוחים בטבע. כך הוא נספג בגוף של כל אחת ואחד מאיתנו במי השתייה שאנו שותים, במזון ואפילו במלח ים. הפלסטיק חונק למוות את בעלי החיים: ציפורים, יונקים, צבים ודגים, ומשתלב בשרשרת המזון של כולנו באופן הרסני.
image
המיחזור לבדו לא יפתור את הבעיה:
למעלה מ-90% מכל הפלסטיק שאי פעם יוצר, לא עבר מיחזור. למעשה כל חתיכת פלסטיק שנוצרה אי פעם - עדיין קיימת. ממשלות ותאגידים ממשיכים להשקיע במיחזור כפיתרון אבל מדובר במערכת בינלאומית שבורה ולא מתפקדת. אי אפשר להמשיך לטעון שניתן למחזר פלסטיק כשבמציאות זה בלתי אפשרי: פשוט אין לכך את התשתיות המתאימות. בישראל למשל מפעל מיחזור בקבוקי הפלסטיק היחידי נסגר כבר לפני שנתיים.
אבל יש מה לעשות
בכל רחבי העולם, ערים, מדינות ומחוזות אוסרים על השימוש בפלסטיק חד פעמי.
אנחנו דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לא להירתע מפני תעשיית הנפט ותאגידי הפלסטיק ולקדם בישראל חקיקה ברוח הדירקטיבה האירופאית, ולאסור כבר בשנת 2022 את השימוש בכלים חד פעמיים שאינם חיוניים (קשים, סכום, קיסמי אוזניים...) ולהשקיע בהטמעת מדיניות רחבה של שימוש חוזר במוצרים ובאריזות רב פעמיות עד שנת 2025.
image
image
image
תומכים בחוק הפיקדון
היישום של הרחבת חוק הפיקדון בישראל יסייע לצמצם את כמויות הפסולת ויהווה אבן דרך משמעותית במאבק לקראת איסור על שימוש בכלים חד פעמיים שאינם חיוניים.

חוק הפיקדון החל לפעול בישראל בשנת 2001 וחל על בקבוקי פלסטיק קטנים במטרה שאלו ימוחזרו ולא יזהמו את המרחב הציבורי. החוק נחל הצלחה ונכון להיום כ- 80% מבקבוקי הפלסטיק הקטנים ממוחזרים. לעומת זאת אחוז האיסוף והמיחזור של בקבוקים גדולים נע סביב 25% בלבד! 

באמצעות איסוף בקבוקים מתחנות המשנה של מערך הפסולת הארצי, תאגיד אל"ה השייך לקוקה קולה ויצרני המשקאות הצליח לאסוף סביב 50% מהבקבוקים המיוצרים, רחוק מאוד מהכמויות של הבקבוקים הקטנים.

לחץ מתמיד של יצרני המשקאות על המשרד להגנת הסביבה מנע פעם אחר פעם את הרחבת החוק עד להחלטה של השרה גילה גמליאל להרחיבו באוקטובר 2020 בעקבות עתירה בבג"ץ שהוגשה על ידי ארגון אדם טבע ודין.
בכמה מבעלי החיים הבאים נמצא פלסטיק בגופם?
image
ישראל היא בין המדינות המזוהמות ביותר מפלסטיק
זיהום הפלסטיק בישראל ובים התיכון הוא חמור ביותר ונמצא במגמת עלייה.
כך למשל הישראלים צורכים 250 מיליון כוסות פלסטיק חד פעמיות כל חודש. יש בארץ לא מעט יוזמות מבורכות לצמצום השימוש בפלסטיק, בעיקר על ידי רשויות מקומיות, אבל נדרשת פעולה חריפה יותר, כפי שהציבור דורש, על מנת לצמצם בצורה משמעותית את כמויות הפסולת המציפות את ישראל. 
הצביעות של קוקה-קולה נסטלה ויוניליבר
יצרני המזון, המשקאות ותאגידי קמעונאות כמו נסטלה יוניליוור וקוקה קולה הם מזהמי הפלסטיק הגדולים בעולם. חדשות לבקרים החברות מכריזות על תכניות וולנטריות מתקדמות וירוקות לצמצום הפסולת אותה הם מייצרות אבל מגדילות את היקף הייצור ונאבקות מאחורי הקלעים בחוקים לצמצום נזקי הפלסטיק. דו״ח גרינפיס חושף כיצד קוקה קולה נאבקת בחוקי הפיקדון בכל העולם - וגם בישראל.
image
תעשיית הנפט מעודדת את השימוש בפלסטיק
הפלסטיק נוצר מנפט וכמעט כל חתיכת פלסטיק שנוצרה אי פעם בעולם מקורה בתעשיית הדלקים המאובנים - כך שפלסטיק גם מייצר פסולת מזהמת וגם פוגע באקלים כדור הארץ. בשל הירידה בביקוש לדלק, בין אם בעקבות אירועים נקודתיים כמו הקורונה או בין אם מדובר במגמות ארוכות טווח כמו המעבר לתחבורה חשמלית, חברות הנפט משקיעות כפיצוי בהגדלת הביקוש לפלסטיק חד פעמי. סיום ההתמכרות התאגידית לשימוש בחד פעמי זהו צעד חשוב וחלק בלתי נפרד לקראת סיום עידן הנפט והמאבק במשבר האקלים.
image
לאן מושלכות 129 מיליארד מסכות חד פעמיות כל חודש?
שימוש בפלסטיק חד פעמי בזמן הקורונה מחריף את הזיהום ממנו אך לא הכרחי על מנת לנצח את הנגיף. לפי מחקר חדש שהתפרסם לאחרונה, ברחבי העולם משתמשים ב-129 מיליארד מסיכות חד פעמיות ו-65 מיליארד כפפות חד פעמיות בכל חודש במהלך מגיפת הקורונה. אחת ממסקנות המחקר היא שפסולת זו לא רק מובילה לזיהום סביבתי כבד, אלא גם משמשת ככר פורה להפצת הנגיף. בעקבות המגיפה ובעידוד תעשיית הנפט, חלה עלייה דרמטית בשימוש במוצרים חד פעמיים ובפלסטיק בפרט כשאין לכך שום הצדקה רפואית. גרינפיס ושותפים נוספים פירסמו הצהרה בינ״ל עליה חתמו למעלה מ-115 מומחי בריאות מתשע עשר מדינות, וביניהן ישראל, על כך שהקפדה על כללי ההיגיינה והריחוק החברתי מספיקים להגנה מפני מחלת הקורונה. כמו כן, חומרי ניקוי ביתיים ושימוש במדיח כלים רגיל הם יעילים ומספקים בניקיון של משטחים וכלי בית המיועדים לשימוש רב פעמי.
image
אז למה אתם מחכים?
חתמו גם אתם על העצומה הדורשת מהמשרד להגנת הסביבה 
לקדם תוכנית לאיסור הפלסטיק החד פעמי ומתאגידי המזון והאריזות להתחייב למדיניות של שימוש חוזר ואפס פלסטיק חד פעמי.
image

אני דורש/ת מהשרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג:

  • לאסור בחוק כבר בשנת 2022 שימוש בכלים חד פעמיים שאינם חיוניים (קשיות, סכו״ם, וכדומה)
  • הטמעת מדיניות של אריזות רב-פעמיות לשימוש חוזר עד 2025

image
שם פרטי
שם משפחה
אימייל
נייד
utm_source
utm_medium
utm_campaign
אנחנו יודעים שהמאבק חשוב לך ולאחר החתימה נמשיך לעדכן אותך על ההתפתחות במאבקים שלנו.
כמובן שבכל שלב ניתן ללחוץ על קישור ההסרה מהעדכונים.
image
כל הזכויות שמורות לגרינפיס ישראל